شنیده های روز بازار سرمایه1 - 19-10-96

سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 10:19

شنیده ها ، اخبار کوتاه و شایعات موثر بر بازار سرمایه

 

های وب

رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی درباره آخرین وضعیت شرکت های وب گفت: فرایند بررسی به این شرکت و در ارتباط با خرید 100 درصد سهام پارس آنلاین در جریان بوده که باید به اتمام برسد. شاید به اطلاعات جدیدی هم نیاز باشد و نمی توان زمانی برای بازگشایی نماد این شرکت اعلام کرد.

این مقام مسئول در مورد شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه هم که از 13 آذر به این سو متوقف و به رغم برگزاری مجمع سالانه در 18 آذر ، بازگشایی نشده و با درخواست تعدادی از سهامداران حقیقی همراه شده ، توضیح داد: "وبیمه" هر چند اقدام به برگزاری مجمع سالانه و ثبت تصمیمات در کدال کرده اما برای بازگشایی نماد به ثبت صورت جلسه نیاز دارد و به دلیل جلوگیری از مشکلات احتمالی آتی ، نماد این شرکت تا زمان ثبت نهایی صورت جلسه مجمع در اداره ثبت شرکت ها بسته می ماند. در این میان پیگیری های سازمان بورس همه ادامه خواهد یافت.

آکنتور

معاون حقوق سازمان بورس گفت : طبق هماهنگی های انجام شده و به استناد مصوبه شورای عالی بورس، اطلاع رسانی پیرامون معامله سهام خارج از ساعت شرکت کنتورسازی طی هفته جاری انجام می‌شود.

وی افزود: پیش بینی می شود این ضوابط طی هفته جاری ابلاغ شد و بازار سرمایه آمادگی اجرایی کردن  این معاملات را دارد.

امید

شنیده های غیرموثق حکایت از طرح مدیران شرکت برای افزایش سرمایه مناسب در امید دارد

 گویا یکی از عوامل توجه اخیر بازار به سهم نیز همین مورد می باشد.‌.

خودرو – خارجی

خودروهای خارجی ارزان می‌شوند

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت:

با تعرفه‌های جدید واردات خودرو باید قیمت انواع خودروی خارجی در بازار کاهش یابد و پیش‌بینی ما نیز با توجه به باز شدن سایت ثبت سفارش و ورود خودروهای جدید، کاهش قیمت‌هاست

خودرو

زمزمه‌های افزایش قیمت شدید پژو 508 به گوش می‌رسد

پژو 508 که به تازگی از سوی شرکت ایکاپ (شرکت مشترک ایران خودرو و پژو) وارد بازار شده، افزایش قیمت شدیدی را تجربه خواهد کرد.

پرداخت

مدیر عامل به پرداخت ملت: به دنبال کسب سود سهامداران با بهترین شرایط ممکن هستیم / شیوه فروش تغییر کرد، درآمد شرکت هم روند جهشی پیدا کرد.

سایپا

برنامه هاي ويژه سايپا در طراحي پلتفرم

مديرعامل گروه خودروسازي سايپا گفت: گروه سايپا در زمينه طراحي پلت فرم و خودروهاي جديد در صنعت خودروسازي ايران يك مجموعه پيشرو محسوب مي شود و همچنان اين روند را ادامه خواهيم داد

سایپا اولین خودروی برقی را رونمایی کرد

اولین خودرو برقی سایپا توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بنام ساینا برقی (EV) و برای تولید در دو پلت فرم رونمایی شد.

خپارس برلیانس

ورود " برلیانس" به ناوگان تاکسیرانی از بهمن‌/حذف پراید تاکسی تا سال 98

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری:

رونمایی و قرارداد اولیه ورود تاکسی برلیانس انجام شده و سایپا نیز قول داده است که مسائل حقوقی و قراردادی آن را تا پایان ماه جاری نهایی کند تا بتوانیم از ماه آینده خودروی برلیانس را در ناوگان تاکسیرانی داشته باشیم.

خودروی پراید به دلیل اینکه نتوانست شاخص‌ها و ضوابطی که از سال ۸۷ توسط شورای عالی ترافیک شهرهای کشور در خصوص ورود خودروها به ناوگان حمل و نقل عمومی تدوین شده بود را پاس کند، از چرخه حمل و نقل حذف شد که با حذف پراید شرکت سایپا خودرویی در حوزه تاکسیرانی نداشت تا اینکه طبق مذاکراتی  قرار شد آریو و برلیانس وارد ناوگان تاکسیرانی شوند.

خساپا

شرکت سایپا (خساپا) در 9 ماهه منتهی به آذر96،  77 درصد از مقدار تولید  و 70 درصد از مقدار فروش بودجه شده را محقق کرد.

خودرو

به گفته منابع آگاه، قطعه‌سازان در حال تشکیل کنسرسیومی برای خرید بلوک 15.8 درصدی  ایران‌خودرو هستند، کنسرسیومی که بسیاری از فعالان صنعت قطعه در آن حضور دارند

در خبرها داشتیم که صلاحیت "کروز" به عنوان خریدار بلوک سمند بخاطر ایجاد انحصار احتمالی در صنعت خودرو تایید نخواهد شد.

در واقع اینک، قطعه‌سازان قصد دارند با تشکیل این کنسرسیوم، اولا مانع واگذاری سهام #خودرو به "کروز" شده و ثانیا بخشی از رویای خود مبنی بر خودروساز شدن را در قالب این پروژه تعبیر کنند.

خودرو

در ۹ ماهه امسال یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۶۳۱ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که نسبت به تولید سال گذشته ۹۵۰ هزار و ۲۱۰ دستگاه خودرو ، ۱۶.۱ درصد افزایش داشت.

لوازم خانگی

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش متوسط پنج درصدی لوازم خانگی خبر داد و گفت: حدود یک ماه است که شاهد افزایش قیمت لوازم خانگی به دلایل مختلف هستیم و پس از بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که قیمت لوازم خانگی تولید داخل به طور متوسط پنج درصد نسبت به یک ماه گذشته رشد داشته و لوازم خانگی خارجی نیز بیش از پنج درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

بانک

اکنون بیش از یک سال است که به مدیران عامل بانکها ابلاغ شده تا فروش اموال و دارایی‌های مازاد خود را به فروش برسانند؛ در حالی سال گذشته، بدون کمترین آمار عملکردی فروش اموال و دارایی‌های مازاد بانکی، سال به اتمام رسید و کار به سال ۹۶ موکول شد؛ این در حالی است که در سال جاری نیز، خیلی خبرهای خوشی از فروش اموال و دارایی‌های مازاد بانکی به گوش نمی‌رسد و از همه مهمتر اینکه، سال بعد هم چندان نمی‌توان امیدوار بود که تمام این اموال در مهلت مقرر به فروش برسد. فارغ از اینکه این برنامه چقدر موثر باشد و ملاک عمل قرار گیرد؛ اکنون برخی کارشناسان بانکی بر این باورند که میزان این اموال و دارایی‌های مازاد بانکی سهم خیلی بالایی در ترازنامه بانکی ندارد که نقدشدن آنها بتواند قدرت نقدینگی بانکها را به نحو چشمگیری، افزایش یابد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بنزین ستاره خلیج فارس، یورو 5 است

مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: ما نزدیک ۲۰۰ میلیون یورو بدهی داریم و برای تکمیل نیز ۱۰۰ میلیون یورو نیاز داریم، به مرور که واحد تقطیر‌ترین ۲ وارد سرویس شود، درآمد زایی می‌شود که درآمد آن برای پالایشگاه هزینه می‌شود.

سهام عدالت

واریز سود سهام عدالت ؛ حداکثر سود ۵۰ هزار تومان

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که سود سهام عدالت از (سه شنبه) به حساب مشمولان واریز می شود گفت: ۵۰ هزار تومان به حساب مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است واریز می شود و این مقدار برای بقیه مشمولان متفاوت است.

فولاد

دولت چین اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۸ به کاهش ظرفیت تولید فولاد خود ادامه می دهد و راه اندازی خط تولید جدید فولاد همچنان ممنوع خواهد بود. همچنین نظارت ها برای تعطیلی خطوط تولید فرسوده و عدم راه اندازی مجدد آن ها ادامه خواهد داشت.

مس

طبق اعلام کمیسیون مس شیلی، کوچیلکو، انتظار می‌رود تولیدات مس معدنی شیلی در سال 2028 به دلیل بهره‌برداری از پروژه‌های معدنی برنامه‌ریزی‌شده، به 6/32 میلیون تن برسد که این حجم تولید در مقایسه با حجم تولید 2016 افزایش 13/9 درصدی را نشان می‌دهد.

گروه خودروی ها

دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

افزایش 16.1 درصدی تولید انواع خودرو در 9 ماهه 96 / افزایش 17.5 درصدی تولید خودرو سواری از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه

در 9 ماهه امسال یک میلیون و 103 هزار و 631 دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که با توجه به تولید 950 هزار و 210 دستگاه خودرو در مدت مشابه سال گذشته، 16.1 درصد افزایش داشت.

افزایش 45.1 درصدی تولید مینی بوس و میدی باس در 9 ماهه امسال

در 9 ماهه امسال نیز 795 دستگاه مینی بوس و میدی باس تولید شد که با احتساب 548 دستگاه تولید در بازه زمانی سال گذشته با 45.1 درصد افزایش مواجه بود.

تولید اتوبوس نیز در آذرماه امسال افزایش 54.5 درصدی داشت.در این ماه 136 دستگاه اتوبوس تولید شد و در آذرماه سال 95 تولید اتوبوس 88 دستگاه بود.

از سوی دیگر آمار تجمعی تولید اتوبوس تا پایان آذرماه 96 حدود یک هزار و 279 دستگاه بود که با توجه به آمار تجمعی تولید تا پایان آذرماه سال گذشته(704 دستگاه) افزایش 81.7 درصدی داشت.

گفتنی است که در آذرماه امسال شرکت‌های ایران خودرو دیزل 2 دستگاه، پیشرو دیزل آسیا 4 دستگاه و عقاب افشان 130 دستگاه اتوبوس در رده‌های مختلف تولید کردند. این شرکت‌ها در آذرماه سال 95 به ترتیب یک ، چهار و 83 دستگاه اتوبوس تولید کرده بودند.

افزایش 31.5 درصدی تولید وانت در آذرماه امسال

در آذرماه امسال هفت هزار و 685 وانت تولید شد که با توجه به تولید 5 هزار و 843 وانت در مدت مشابه سال گذشته، افزایش 31.5 درصدی داشت.

در این ماه شرکت‌های ایران خودرو مرکزی 457 دستگاه، ایران خودرو دیزل 459 دستگاه تولید کردند و جمع تولید گروه ایران خودرو 916 وانت بود.

شرکت بن رو یک هزار و 989 وانت، زامیاد دو هزار و 864، گروه بهمن یک هزار و 505، پارس خودرو 411 و گروه سایپا 5 هزار و 264 دستگاه وانت تولید کردند.

همچنین در 9 ماهه امسال 591 دستگاه ون در کشور تولید شد که با توجه به تولید 162 دستگاه در مدت مشابه سال گذشته از افزایش 264.8 درصدی برخوردار بود.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 11:27

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com