شنیده ها و اخبار بازار سرمایه - 18-09-97

یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 10:48

شنیده ها ، اخبار کوتاه و شایعات موثر بر بازار سرمایه

شمش فولاد

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با ۰.۰۵ دلار کاهش ۶۷.۵۵ دلار معامله شد. آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان کاهش ۸۳.۲۵ دلار معامله شد. شمش فولاد در چین با ۱۴ دلار افزایش ۴۸۷ دلار رسید. شمش روی با 65 دلار افزایش 2739 دلار قیمت خورد.

خدیزل

شرکت بهمن دیزل در نظر دارد ، مقدار قابل توجهی از انواع قطعات و اقلام ضایعاتی خود شامل قطعات و اقلام ضایعاتی خودرو و انواع ضایعات ادواری حاصل از بسته بندی قطعات و مواد مشتمل بر انواع ورق آهن و آهن آلات ذوبی ، ورق گالوانیزه و روغنی کرکره ای وغیره را که هنوز قیمت کارشناسی آنها را اعلام ننموده است ، از طریق مزایده واگذار کند.

زکشت

شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت که در 25 آذرماه پارسال در فرابورس پذیرش شده بود ، برای عرضه اولیه در بازار دوم معارفه شد.

قشير

عرضه عمده سهام كنترلي شركت توليدي قند شيروان، قوچان و بجنورد

70/56درصد از سهام كنترلي شرکت توليدي قند شيروان، قوچان و بجنورد  در نماد معاملاتي «قشير4» با قيمت پايه کل یک هزار و 265میلیارد و 344میلیون و 150هزار و 70 ريال،روز چهارشنبه 21آذر1397 از طريق بازار دوم فرابورس ايران، عرضهمی شود.

ذوب آهن

مدیر بخش فولادسازی شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به بهره‌برداری از ایستگاه گاززدایی VD در بخش فولادسازی این کارخانه گفت: با اجرای طرح گاززدایی، توانايی توليد فولادهای كيفی و صنعتی از جمله فولاد ريل، فولادهای كم كربن جهت كشش، فولاد CK45 و امثال آن جهت مصرف در صنايع خودرو در این کارخانه فراهم شد.

خسرو جوادی با بیان فراهم شدن توليد فولادهای کیفی دركنورتورهای بخش فولادسازی افزود: در ایستگاه ریخته‌گری بخش فولادسازی ذوب آهن سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن شمش فولادی ریل تولید و پس از نورد به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد که با توقف ۲۴ ماهه نماد روبرو است،زمان مجمع سالانه نوبت دوم برای تصویب صورت های مالی سال ۹۵ و ۹۶ را به رغم عدم دریافت مجوز بانک مرکزی و اطلاع رسانی در کدال اعلام کرد. بانک پاسارگاد که از 2 آذر سال 95 به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات با توقف نماد 24 ماهه روبرو است،درحالی زمان برگزاری مجمع سالانه نوبت دوم را اعلام کرده که ضمن عدم دریافت مجوز از بانک مرکزی، اطلاعیه مربوطه را در کدال نیز منتشر نشده است.

فولاد مبارکه

مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن اشاره به آمادگی همکاری با شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: چشم انداز این شرکت دستیابی کامل به فناوری ساخت و بهره‌برداری صنعت فولاد است.

حمیدرضا عظیمیان در دیدار با مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: چشم انداز این شرکت دست یابی کامل به فناوری ساخت و بهره‌برداری صنعت فولاد است.

سازمان حمایت /افزایش قیمت خودرو

معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: با متخلفین افزایش قیمت خودرو برخورد قاطع می‌شود. شهرام میرآخورلو افزود: براساس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستگاه‌ها و شوراهایی که مجاز به تعیین قیمتند اختیار کار کارشناسی‌شان به سازمان حمایت و تصویب آن به تنظیم بازار واگذار شده است. وی ادامه داد : اگر این موضوع را در بحث خودرو مورد بررسی قرار دهیم، براساس شاخص تمرکز، قیمت گذاری خودرو به طیف خاصی از خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان مربوط بوده است. در این خصوص هم پس از انجام جلساتی با خودروسازان و قطعه سازان داخلی، قیمت تمام شده برآورد و تعیین شده است.

وام ساخت مسکن

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده ویژه انبوه سازان به ۱۱۰ میلیون تومان شامل ۴۰ میلیون وام ۹ درصد و ۷۰ میلیون وام ۱۸ درصدی افزایش یافت.

قیمت فلزات ، موادمعدنی

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با 0.85 دلار افزایش 66.95 دلار معامله شد. سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان افزایش 82.65 دلار معامله شد. شمش فولاد در چین با 3 دلار کاهش 480 دلار رسید. شمش روی با 17 دلار افزایش 2708 دلار قیمت خورد.

قجام

عرضه يكجاي سهام غير مديريتي در نماد معاملاتي قجام4

 5 درصد از سهام غيرمديريتي شرکت فرآورده هاي غذايي و قند تربت جام در نماد معاملاتي «قجام4» با قيمت پايه کل 53میلیارد و 40میلیون ريال، روز چهارشنبه 21آذر1398 از طريق بازار پايه فرابورس ايران،  عرضه می شود.

خساپا / قیمت

چرا خودروسازی سایپا قیمت محصولاتش را گران نکرد؟

براساس شنیده‌ها قرار بر این بود تا شرکت سایپا هم قیمت برخی محصولات خود را روز گذشته اعلام کند، اما به‌نظر می‌رسد رقیب ایران خودرو ترجیح داده اعلام قیمت‌های جدید برای محصولات خود را با فاصله و بعد از رصد کامل واکنش‌ها به این اقدام ایران خودرو، انجام دهد.

براساس اخبار منتشر شده این خودروساز بیش از شرکت رقیب خود در ۶ ماه ابتدای سال‌جاری با زیان در تولید روبه‌رو بوده است. اطلاعاتی که از سوی این خودروساز در اختیار سازمان بورس قرار گرفته است، گویای زیان ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی در نیمه نخست سال‌جاری است؛ این در شرایطی است که ایران خودرو ۲ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان زیان را به سازمان بورس اعلام کرده است.

به این ترتیب با توجه به واکنش‌ها و اخباری که پس از اعلام قیمت چهار محصول ایران خودرو منتشر شد به‌نظر می‌رسد که تا آخر هفته جاری باید منتظر انتشار قیمت‌های جدید دیگر محصولات از سوی خودروسازان باشیم.

در این زمینه اگرچه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنان موضع غیرشفافی در مورد اعلام قیمت‌های جدید اتخاذ کرده، اما پیش‌بینی می‌شود قیمت تمامی محصولات خودروسازان تا پایان هفته با فرمول ۵درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام خواهد شد.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 14:32
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com