شنیده ها و اخبار بازار سرمایه - 25-09-97

یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 11:48

شنیده ها ، اخبار کوتاه و شایعات موثر بر بازار سرمایه

 

کگل

پتانسیل بالای کرمان و یزد برای یافتن ذخایر جدید سنگ آهن

بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با در دستور کار قرار دادن توجه به اکتشافات طی مدت کوتاهی توانسته است به نتایج قابل توجهی دست یابد. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال حاضر در چندین استان کشور مشغول به انجام عملیات اکتشافی است که شامل استان‌های کرمان، یزد و خراسان می‌شوند.

جم

پتروشیمی جم به وزارت نفت واگذار می شود

  مدیرعامل جدید شستا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکلیف واگذاری پتروشیمی جم به وزارت نفت را با هدف کوچک سازی شستا واجرای تفاهم نامه میان شستا با وزارت نفت مشخص کرد. بر این اساس شرکت پتروشیمی جم نیز همانند سایر پتروشیمی ها و در راستای اجرای تفاهم نامه مشترک، به وزارت نفت واگذار می شود.

وتجارت

بانک تجارت با صدور اطلاعیه ای در سامانه کدال از تعیین فرصت ۲ ماهه برای عرضه و نقل و انتقال اوراق صاحبان سهام خود خبر داد.

چکاپا

شنیده ها از کاغذ پارس حاکی از رفع مشکل ثبت سفارش و بارگیری ماشین آلات طرح تولید ظروف یکبار مصرف حکایت دارد

وبصادر

بانک صادرات با انتشار گزارش شفاف سازی در کدال اعلام کرد، در نیمه نخست سال جاری، مبلغ ۱۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، ۶۲ درصد کاهش زیان را نشان می‌دهد.

قطعه سازان

قطعه‌سازان در نشستی خبری هشدار دادند / خودروسازی، نساجی نشود

 در روزهایی که افت تولید خودرو به‌دلیل کمبود قطعات داخلی و خارجی شدت گرفته، قطعه‌سازان می‌گویند طی یک ماه و نیم گذشته موفق به انجام تراکنش ارزی نشده‌اند.

در نشست خبری دیروز انجمن قطعه‌سازان ایران که بیشتر حول محور کمبود نقدینگی و چالش قیمت‌گذاری خودرو انجام شد، نمایندگان صنعت قطعه با تاکید چند باره بر بحران مالی، باز هم نسبت به تعطیلی خطوط تولید و بیکاری بزرگ در زنجیره خودروسازی کشور هشدار دادند.

خودرو

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: قیمت گذاری خودرو توسط سازمان حمایت براساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها صورت می‌گیرد. اختیار قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ ضمن لزوم رعایت ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولیدی، با خودروساز است. تغییر و تحولات قیمتی در بازار خودرو در سال گذشته با نرخ میانگین هر دلار ۳ هزار و ۸۶۰ تومان بوده که این رقم در سال جاری به حدود ۹ هزار تومان در سامانه ارزی نیما افزایش یافته و این افزایش بطور قطع در بهای تمام شده خودرو تاثیر گذار است.

فولادهرمزگان

فولاد هرمزگان با ایجاد یک بخش مستقل در ساختار رسمی شرکت، توجه به بومی‌سازی را بیش از گذشته افزایش داده است. فرزاد ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان با اعلام این مطلب گفت: بومی‌سازی فی نفسه اقدام بسیار موثری است، اما در شرایط تحریم از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است. به گفته وی، بومی‌سازی در زمینه مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلاتی که مصرف عمومی در صنایع کشور دارند در میان مدت سبب خودکفایی کشور می‌شود.مدیر عامل فولاد هرمزگان با اشاره به اینکه بومی‌سازی در اشتغال‌زایی موثر است، تصریح کرد: همچنین موجب می‌شود نهادها، شرکت‌ها و تولید‌کنندگان جدیدی به چرخه اقتصاد اضافه شوند.وی با بیان اینکه در زمان تحریم، بومی‌سازی معنای عمیق تری پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: در واقع تحریم فرصت بسیار مناسبی برای بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مهیا می‌کند، زیرا به‌واسطه بومی‌سازی می‌توان نیازها را با توجه به توانایی‌های موجود برطرف کرد.ارزانی تاکید کرد: هم اکنون توانایی‌های بسیار خوبی برای ساخت داخل کردن قطعات و تجهیزات مورد نیاز در کشور وجود دارد اما به دلیل پراکندگی، اطلاعاتی از آنها در دست نیست.

لاستیک

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت: قیمت لاستیک رادیال ۲۰ درصد و تایرهای نخی ۳۲ درصدی افزایش پیدا کرد. اعمال قیمت‌های جدید باعث شده تا فروش حواله‌ای لاستیک توقف کوتاهی داشته باشد.

خودرو

براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید انواع خودرو در آبان ماه امسال، با کاهش ۵۷.۴ درصدی همراه بوده است. تولید انواع خودرو در آبان ماه امسال با کاهش ۵۷.۴ درصدی همراه بوده است.  همچنین در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۳۵ هزار و ۴۰۲ دستگاه در آبان ماه ۱۳۹۶ به ۵۷ هزار و ۶۲۷ دستگاه کاهش یافته است. آبان ماه امسال تولید انواع سواری با کاهش ۵۸.۲ درصدی همراه بوده و از ۱۲۶ هزار و ۱۳۵ دستگاه در آبان ماه سال گذشته به ۵۲ هزار و ۷۲۳ دستگاه رسیده است. در این مدت تولید انواع ون نیز ۷۳.۲ درصد کاهش یافته و از ۶۷ دستگاه در آبان ماه ۱۳۹۶ به ۱۸ دستگاه کاهش یافته است.

لبنی

۲۶ آذر آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

دبیر انجمن صنایع لبنی خبر داد: ۲۶ آذر آخرین مهلت برای کارخانه‌های لبنی تعیین شده تا قیمت‌های جدید را روی محصولات خود حک کنند.  کارخانه‌هایی که علی‌رغم ابلاغیه ستاد تنظیم بازار بخواهند گران‌فروشی کنند، مجازات‌های سنگینی در انتظار آنها خواهد بود که این بار با دفعات گذشته قابل مقایسه نخواهد بود.

ذوب

مدیرعامل ذوب‌آهن: چالش کمبود آب حل شد/ می‌خواهیم با وجود تحریم‌ها، از مرز یک میلیون تن صادرات عبور کنیم

منصور یزدی‌زاده گفت: در زمینه نیروی انسانی هم اکنون میزبان ١۴ هزار نفر از کارکنان در داخل شرکت هستیم و همچنین تعداد ١٧ هزار نفر نیز در بخش معادن کشور به صورت غیر مستقسم با این شرکت در ارتباط هستند.

بمپنا

شنیده ها حاکیست شرکت برق مپنا توانسته وام ارزیش  را به وام ریالی تبدیل کند

بکهنوج

خبر ها حاکیست برق کهنوج برای یکی از نیروگاه های کوچک خود  تعدیل نرخ گرفته است.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 12:04
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com