شنیده ها و اخبار بازار سرمایه - 28-09-97

چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 09:55

شنیده ها ، اخبار کوتاه و شایعات موثر بر بازار سرمایه

شغدیر

صبا تامین از طرف تاپیکو سهام کنترلی پتروشیمی غدیر را در قیمت پایه ۱۹،۴۷۸ ریال در تاریخ ۲۵دی ماه روی میز فروش می‌گذارد.

خساپا

مدیرعامل سایپا خبر داد: تولید خودرو افزایش یافته است

 سروش گفت: در 10 روز گذشته میزان تولید خودرو در خساپا بیش از 20 درصد افزایش یافته است

لاستیک

حسن‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: تا پایان سال ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک بین کامیون داران توزیع می‌شود و برای حل این مشکل رایزنی‌های بسیاری با وزارت صمت انجام داده‌ایم.

بترانس

سازمان خصوصی سازی در نظر دارد ، بیش از 11 درصد سهام شرکت ایران ترانسفو را واگذار کند.ارزش گذاری این سهم توسط سازمان خصوصی سازی سه هزار و 64 میلیارد و 800میلیون و 352 هزار و 950 ریال تعیین شده و قرار است طی چهار سال این مبتغ را پرداخت کند.

فولادسازان

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در جلسه با رئیس کل گمرک:

با توجه به سهم ۸۰ درصدی شرکت‌های بورسی از صادرات فولاد، نرخ صادراتی اظهار شده توسط این شرکت‌ها مبنای تعیین ارزش پایه گمرکی محصولات فولادی برای تعهد سپاری ارزی قرار گیرد.

رئیس کل گمرک هم با استقبال از این پیشنهاد اعلام کرد که بررسی و عملیاتی شدن آن‌را پیگیری خواهد کرد

خودروسازان

وزیر صنعت گفت: تولید خودرو داخلی در مقطع زمانی مشخص با کاهش مواجه شده بود، اما طی سه هفته اخیر جلوی روند کاهشی گرفته شد و تیراژ تولید بالاتر رفته است. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون آخرین تغییرات قیمت خودرو داخلی با توجه به اعلام تصویب افزایش 70 الی 130 درصدی قیمت خودرو داخلی در سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان گفت: در جلسه صبح روز دوشنبه قرار نبود در مورد قیمت خودرو تصمیم گیری شود زیرا این تصمیم  پیش‌تر گرفته شده و طی بخشنامه‌ای سه ماه قبل ابلاغ شده است. رحمانی با بیان اینکه موضوع قیمت فروش خودرو به کمتر از 5 درصد قیمت بازار هم اکنون مطرح نیست، افزود: بنا است  فاصله‌ای که بین فروش خودروساز و بازار آزاد بوده را بتوان رفع کرد، به طوری که اگر با قیمتی کمتر از 5 درصد بازار عرضه کردند بتوانند در مرحله بعد تا 5 درصد قیمت‌ها نیز پایین بیاورند. به گفته وی، هدف این بوده که قیمت بالا را پایین بیاورند، در حدی که متعادل شود، نه به قیمتی که پیش فروش می‌کرده‌اند.

ذوب آهن

با راه‌اندازی واحد ریخت‌گری و تولید شمش (VD)در شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن تکمیل آخرین مرحله از زنجیره داخلی‌سازی ریل ملی، امکان تامین داخلی شمش ریل و سایر محصولات با ارزش افزوده بالای فولادی مطابق با استانداردهای جهانی ایجاد شده است. حمل‌ونقل ریلی در مقایسه با سایر شیوه‌های جابه‌جایی کالا و مسافر از مزایایی مانند مصرف یک ششمی سوخت، ایمنی ۲۴ برابری، توان حمل بالا، تخریب و آلودگی کمترِ محیط‌زیست و هزینه احداث پایین‌تر برخوردار است. با توجه به اهمیت موضوع طی چند سال گذشته توجه ویژه‌ای به موضوع حمل‌ونقل ریلی در کشور شده است. در همین راستا، طبق هدف‌گذاری سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، طول خطوط ریلی باید از 12 هزار کیلومتر فعلی به 25 هزار کیلومتر برسد.  علاوه براین، مقرر شده است که در پایان اجرای قانون برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰)، ۳۰ درصد از کل ‌ بار موجود در شبکه و همچنین 20 درصد از جابه‌جایی‌های مسافران باید توسط حمل‌ونقل ریلی انجام شود. این میزان درحال حاضر به ترتیب 10 و 8 درصد است.

فارس

فارس مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از اجرای ۹ پروژه بزرگ به ارزش ۸.۵ میلیارد دلار خبر داد و به تولید ۲۰ میلیون تنی محصولات در سال جاری و با وجود مشکلات و تحریم شد. جعفر ربیعی گفت: هلدینگ خلیج فارس بزرگترین شرکت هلدینگی است که از نظر شاخص فروش، در رتبه دوم قرار دارد و از نظر صادرات نیز اولین صادرکننده بزرگ محصولات غیرنفتی است.

شستا

شستا بزرگترین هلدینگ سرمایه گذاری ایران برای نخستین بار پس از گذشت ۳۲ سال از زمان تاسیس، اقدام به انتشار صورت های مالی و ارائه اطلاعات برای عموم مردم و فعالان بازار سرمایه کرد. هلدینگ سرمایه گذاری تامین اجتماعی معروف به شستا که به عنوان یک مجموعه تخصصی در امر سرمایه‌گذاری در 6 فروردین سال 65 با سرمایه اولیه دو میلیارد تومان تاسیس شد، برای نخستین بار پس از 32 سال اقدام به انتشار اطلاعات در کدال و برای عموم مردم و فعالان بازار سرمایه کرد.

لاستیک

وزیر راه و شهرسازی: لاستیک و مواد اولیه آن ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد.

بانک مرکزی به واردکننده لاستیک ارز اختصاص داده است دولت هم از تولیدکننده لاستیک حمایت کرد تا لاستیک با سرعت بالاتری به دست راننده‌ها و کامیون‌داران برسد.

لاستیک‌ها در صورت پیمایش ناوگان، دارا بودن تن‌کیلومتر و اجرای حمل بار به ناوگان تعلق می‌گیرد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 18:55
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com