شنیده ها و اخبار بازار سرمایه - 19-10-97

چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 10:48

شنیده ها ، اخبار کوتاه و شایعات موثر بر بازار سرمایه

فارس

افزایش سرمایه «فارس» ثبت شد

شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس سرمایه خود را از مبلغ 50هزار میلیارد ریال به‌مبلغ 91هزار و 500میلیارد ریال از محل سود انباشته افزایش داد و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رساند.

آپ

شرکت آسان پرداخت قصد دارد در مورد افزایش سرمایه خود از محل سود انباشته به 3 هزار میلیارد ریال تصمیم گیری نماید.

خساپا

مدیرعامل سایپا در نمایشگاه خودرو تهران: زیان سنگین سایپا طی ۹ ماه گذشته

احتمال جایگزینی محصولات خانواده رنو با محصولات دیگر در حال بررسی است

محمدرضا سروش گفت: طی ۹ ماه گذشته زیان سنگینی به شرکت وارد شده و ادامه این وضعیت محدودیت‌های جدی را برای خودروسازان و صنایع قطعه سازی ایجاد خواهد کرد. تعلل در اعلام قیمت‌های جدید و فروش خودرو با قیمت پایین تر از قیمت تمام شده، زیان سنگینی را به شرکت وارد کرده است و امیدوارم طی چند روز آینده قیمت‌های جدید اعلام شود.

وی گفت: به طور منطقی با افزایش قیمت میزان تقاضا کاهش می‌یابد اما باید توجه کرد که نمی توانیم محصول را با قیمت زیر قیمت تمام شده بفروشیم چرا که زیانی که ایجاد می‌شود به جریان نقدینگی آسیب می‌زند و در نهایت به سهامداران زیان جدی وارد می‌کند. پیش‌بینی‌ها به گونه ای است که قیمت‌ها به صورتی افزایش یابد که منافع مشتریان نیز لحاظ شود و جذابیت برای آنها وجود داشته باشد.

فولاد

رییس انجمن فولادسازان کشور گفت: قدمت فولادسازی در ایران از نیم‌قرن گذشته و با توجهی که پس از انقلاب به این صنعت شده، امسال تولید فولاد کشور از ٢٥ میلیون تن گذشته است. معاون معدنی وزیر صمت: فولاد ایران از رتبه پانزده دنیا به رتبه دهم رسیده است و بیشترین توسعه فولادی در دولت یازدهم اتفاق افتاده است.

عرضه اولیه زدشت

زمان عرضه اولیه ۱۵ درصدی کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره مشخص و مقرر شد یکشنبه آینده سهام چهاردهمین شرکت جدید سال واگذار شود . در پی درج نماد و اعلام آخرین وضعیت مالی و عملیاتی صنایع شرکت مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره در روز گذشته، زمان عرضه اولیه 15 درصدی سهام این شرکت مشخص شد. به این ترتیب مقرر شده، یکشنبه آینده 23 دی در بازار دوم معاملات فرابورس، 103 میلیون و 500 هزار سهم "زدشت" در محدوده قیمتی 185 تا 195 تومانی هر سهم و سهمیه 1200 سهمی هر کد حقیقی و حقوقی از طریق کارگزاری بورس بهگزین روانه میز فروش می شود. متعهدیم خرید شامل دو شرکت کارگزاری بورس بهگزین و سرمایه گذاری سینا هستند و سقف تعهد خرید،50 درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه خواهد بود.

صادرکنندگان فولاد /ارز صادراتی

بانک مرکزی: صادرکنندگان فولاد کمتر از یک سوم ارز صادراتی را به کشور برگردانده اند روابط عمومی بانک مرکزی با تاکید بر تداوم تخصیص ارز به صادرکنندگانی که به تعهدات خود عمل کرده اند، اعلام کرد:صادرکنندگان عمده کانی‌های فلزی علی‌رغم صدور معادل حدود ۳ میلیارد یورو کالا، تنها به بازگرداندن معادل حدود ۸۳۹ میلیون یورو ارز به کشور اقدام کرده‌اند.

هند / چابهار

دولت هند اعلام کرد که از روز دوشنبه عملیات تجاری خود در بندر چابهار جمهوری اسلامی ایران را با ورود یک کشتی قبرسی با محموله ٧٢ میلیون تن ذرت رسما آغاز کرده است.

عرضه اولیه

جلسه معارفه شرکت کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرم دره که با سرمایه ۶۹ میلیارد تومانی در فرابورس درج شده، امروز برگزار و آماده عرضه اولیه ۱۵ درصدی سهام می شود.

 زامیاد /نوسازی تجاری

مدیرعامل شرکت زامیاد گفت: در طرح نوسازی ناوگان فرسوده تجاری، سهم 10 درصدی برای زامیاد در نظر گرفته شده که شامل بیش از 20 هزار دستگاه طی مدت سه سال می شود و در حوزه های اتوبوس، مینی بوس، کامیون و کشنده خواهد بود. برنامه دولت برای نوسازی این ناوگان، پرداخت تسهیلات بانکی به دارندگان خودروهای فرسوده است و شمار خودروهای جایگزین شده در سه سال اجرای طرح 202 هزار و 500 دستگاه و منابع اختصاص یافته از سوی دولت معادل قطعات منفصله خودرو (بیش از هفت میلیارد دلار) برآورد شده است.  در این طرح، سهم تسهیلات بانکی 212 هزار و 600 میلیارد ریال و آورده متقاضی 183 هزار میلیارد ریال خواهد بود.

پارس

سود 18.5 میلیون دلاری پتروشیمی پارس از کوتاه شدن اورهال / با توجه به اینکه تعمیرات اساسی دو واحد استایرن مونومر و اتیل بنزن شرکت پتروشیمی پارس کمتر از زمان پیشبینی شده به اتمام رسید ، این کوتاه شدن اورهال سود و صرفه اقتصادی 18میلیون و 500هزاردلاری در پی داشت.

کدما

شرکت معدنی دماوند با سرمایه 30میلیارد ریال در طی اطلاعیه ای اعلام کرد که فعالیت معدن سرب دونا که بدلیل بهسازی بخشی از خط تولید از شهریورماه متوقف شده بود ، دوباره آغاز شده است.

شمش فولاد

قیمت ورق گرم CIS در حال حاضر ۱۳.۵ درصد بالاتر از قیمت شمش می باشد. به طور متوسط در سال ۹۶ که نسبت به امسال سال با ثبات تری بود و تحریمی نبود، قیمت محصولات گرم فولاد مبارکه حدودا ۳۰ درصد بالاتر از قیمت شمش فولاد خوزستان بوده است. اختلاف در نسبت قیمت ورق به شمش در بازار داخلی و خارجی می تواند ناشی از این باشد که مبارکه ورق گرم C هم تولید می کند که قیمت آن نسبت به ورق گرم Bپایین تر است(حدودا ۱۲ درصد)، و هم اینکه این اختلاف ناشی از بعد تقاضا و عرضه و تعرفه های گمرکی باشد.

صادرات فولاد

معاون امور معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از صادرات ۶.۵ میلیون تن فولاد در هشت ماهه نخست امسال خبر داد. جعفر سرقینی با بیان اینکه صادرات فولاد سال گذشته ۹ میلیون تن بوده است افزود: امسال نیز صادرات ما کمتر از این میزان نخواهد بود و این در حالی است که در بدو پیروزی انقلاب، ظرفیت تولید فولاد کمتر از ۵۰۰­ هزار تن بود.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 13:50
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com