ترکیه واردات نفت ایران را از سرگرفت

چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 09:36

ترکیه واردات نفت ایران را پس از وقفه یک ماهه در نوامبر که ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران بود، از سرگرفت.

 

به گزارش بورس اخبار ، آمریکا در اوایل نوامبر به ترکیه و هفت کشور دیگر برای ادامه واردات نفت ایران معافیت داد. ترکیه تحت این معافیت می‌تواند سه میلیون تن در سال یا معادل حدود ۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کند.

ترکیه پیش از این که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازگردد، حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد می‌کرد. این کشور واردات نفت ایران را در ماه‌های پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا کاهش داد تا بتواند از واشنگتن معافیت بگیرد و در نوامبر وارداتش به صفر رسید.

اما منابع بازرگانی و کشتیرانی آگاه به رویترز اظهار کردند ترکیه در دسامبر دو نفتکش حامل نفت ایران معادل حدود ۵۴ هزار بشکه در روز تحویل گرفته است.

نفتکش سولان محموله خود را به بندر "علی آقا" تحویل داد در حالی که نفتکش "سی توپاز ۱" محموله خود را در بندر "توتون چیفتلیک" تخلیه کرد.

اطلاعات منابع آگاه و آمار کشتیرانی "رفینیتیو آیکان" نشان داد ترکیه قرار است در ژانویه یک محموله نفت ایران را در نفتکش ایرانی سینوپا تحویل بگیرد.

طبق آمار قبلی، ترکیه حدود ۹۷ هزار بشکه در روز نفت ایران را در اوت و ۱۳۳ هزار بشکه در روز در سپتامبر در مقایسه با بیش از ۲۴۰ هزار بشکه در روز در آوریل وارد کرده بود و در دو هفته نخست اکتبر ترکیه سه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران را خریداری کرد که معادل حدود ۹۷ هزار بشکه در روز بود

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 12:38
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com