همایش بین المللی بزرگداشت شهریار در استانبول

سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 08:33

نخستین همایش بین المللی بزرگداشت استاد محمد حسین شهریار در دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول برگزار شد.

 

به گزارش بورس اخبار نخستین همایش بین المللی بزرگداشت استاد محمد حسین شهریار با مشارکت دانشگاه استانبول، دانشگاه تبریز و وابستگی فرهنگی سرکنسولگری ایران در محل دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول برگزار شد.

پروفسور حیاتی دولی، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول با اشاره به تاثیر متقابل ایران و ترکیه بر فرهنگ و تمدن یکدیگر گفت: شهریار آثار برجسته ای به زبان های فارسی و ترکی به یادگار گذاشته که موجب قرابت و تقویت هر چه بیشتر دو فرهنگ شده است.

دکتر محمد مهدی پور، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز نیز طی سخنانی گفت: استاد شهریار از جایگاه ویژه ای در ادبیات و فرهنگ ایران‌ برخوردار بوده و از تعریف، تمجید و تحسین بی‌نیاز است.

مهدی پور در ادامه ضمن قرائت شعری از منظومه «حیدربابا سلام» گفت: موضوع انسان دوستی در اشعار شهریار بیشتر از دیگر موضوعات به چشم می خورد، او همواره انسان ها را به دوستی ، محبت و وحدت دعوت می کرد.

پروفسورعلی گوزل یوز، مدیر گروه رشته زبان فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول نیز خاطر نشان کرد: شهریار یکی از محبوب‌ترین شعرای ایرانی معاصر است و منظومه حیدر بابا سلام معروف‌ ترین سروده شهریار به شمار می رود که به چندین زبان دنیا ترجمه شده است.

گفتنی است سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به «شهریار» در سال 1285 هجری شمسی (1906 میلادی) در تبریز متولد شد. وی از جمله شاعران سرآمد معاصر است که به زبان های ترکی٬ فارسی و عربی شعر سروده است. مهمترین اثر شهریار، منظومه «حیدربابایه سلام» (سلام به حیدربابا) و «سهندیه» است که از شاهکارهای ادبیات و زبان ترکی آذربایجانی به شمار می رود. شهریار به دلیل تبحر در سرودن اشعار فارسی٬ آخرین وارث سبک غزل در زبان فارسی محسوب می شود.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 آبان 1396 ساعت 10:33
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com