روحانی: ایران و ژاپن برای شکستن تحریم‌ها پیشنهادات جدیدی داشتند

شنبه, 30 آذر 1398 ساعت 18:06

رییس جمهوری از ارائه پیشنهادات جدیدی ایران و ژاپن در مذاکرات مفصل شب گذشته خود را آبه شینزو نخست وزیر ژاپن خبر داد و گفت: قرار شد دو کشور رایزنی‌های خود را در این زمینه ادامه دهند.

 

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی عصر شنبه پس از بازگشت از سفر ۵ روزه به کشور مالزی و ژاپن در شرق آسیا در بدو ورود به تهران در فرودگاه بین المللی مهرآباد درباره دستاوردهای این سفر گفت: اجلاس مالزی و کوآلالامپور شیوه نوینی برای اجتماع مسلمانان، متفکران اسلامی و سران کشورهای اسلامی بود. این اجلاس برای توسعه و همکاری کشورهای اسلامی برای دستیابی به توسعه مطلوبی بود.  
وی ادامه داد: متفکران اسلامی از هشتاد کشور  و دو هزار مهمان برای حضور در این اجلاس دعوت شده بودند. سران ایران، ترکیه و قطر در این اجلاس مهمان بودند که ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی نیز در آن حضور پیدا کرد.  
رییس‌جمهوری با بیان اینکه بحث اجلاس مالزی چگونگی دستیابی به توسعه در جهان اسلام بود، اظهار داشت: بعد از آن، جلسه مهمی از سران چهار کشور ایران، ترکیه، قطر و مالزی برگزار شد و نتایج خوبی برای همکاری چهار کشور به دست آمد. البته از دیگر کشورها قرار شد برای توسعه و همکاری به ویژه در زمینه فناوری‌های نو و همکاری‌های صنعتی دعوت شود.  

روحانی با بیان اینکه رابطه با مالزی برای ایران اهمیت دارد، تصریح کرد: خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم روابط دو کشور نسبت به قبل گرم‌تر و صمیمانه‌تر شد و بعد از روی کار آمدن ماهاتیر محمد، این روابط صمیمی‌تر شد. در این مدت کوتاه سه تا چهار گفت‌وگو و بحث داشتیم. درخصوص روابط دوجانبه تصمیمات خوبی گرفتیم و قرار نشست کمیسیون مشترک دو کشور برگزار شود.  
وی افزود: ماهاتیر محمد علاقه مند است به زودی از تهران بازدید داشته باشد و تصمیمات خوبی در زمینه همکاری‌های صنعتی اتخاذ شد تا آنها را شروع کنیم. در زمینه اقتصادی، مالی و بانکی بحث‌های خوبی شد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه این سفر انجام گرفت بنابر این امسال سه دیدار مهم با هم داشتیم. این دیدارها هم در رابطه با روابط دوجانبه و روابط سیاسی و اقتصادی که بین دو کشور وجود دارد و هم روابط فرهنگی از جمله،  شبی که مهمان آقای آبه بودیم که جلسه‌ای هم ایرانی‌ها به مناسبت شب یلدا با عده‌ای از ژاپنی‌ها داشتند و خود آنها هم در مراسم شام به این مراسم یلدا احترام کردند و میوه‌هایی را در سفره خودشان تزیین کرده بودند.  
وی یادآور شد: اصولاً از لحاظ فرهنگی اشتراکات خوبی بین دو کشور وجود دارد. در عید نوروز و روز طبیعت هم اشتراکاتی بین ایران و ژاپن وجود دارد. ریشه‌های فرهنگی مشترکی در آسیا و در شرق جهان موجود است. در دیدارهایی که داشتیم به غیر از روابط دوجانبه، جلسه‌ای با شرکت‌هایی ژاپنی داشتیم. شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می کردند و هنوز هم دفترشان در تهران هست و فعال هستند و روابط اقتصادی را هنوز در شرایط تحریم حفظ کردند. این شرکت‌ها، شرکت‌های بودند که ۷۰، ۶۰، ۵۰ سال سابقه کار در ایران دارند. همه این شرکت‌ها تاکید داشتند که رابطه اقتصادی را ادامه بدهند.  برخی از موارد و مشکلاتی که داشتند مورد توجه و بررسی قرار گرفت و جلسه مفیدی بود.
روحانی با بیان اینکه با نخست وزیر ژاپن غیر از روابط دوجانبه، دو مساله دیگر مورد بحث قرار گرفت، اضافه کرد: راجع به مساله تحریم برخی از کشورها حساس‌تر از کشورهای دیگر هستند و البته غیر از یکی دو کشور همه مخالف تحریم هستند و همه هم می دانند این تحریم خلاف مقررات بین المللی است و همه می‌دانند که این تحریم به جایی نمی رسد و ‌آمریکایی‌ها ناچارند از راه غلطی که رفتند برگردند این مورد اتفاق همه کشورهاست.
وی افزود: منتها تحریم چیزی است که به ضرر همه کشورهاست و تنها به ضرر ایران نیست تصمیم باخت باختی است که‌آمریکا به غلط تصمیم گرفته و محاسبات غلطی داشته است. ژاپنی‌ها، اروپایی‌ها و دیگران فعالند که تحریم را بشکنند و پیشنهادات و راه حل هایی دارند. ما هم در این زمینه باهم رایزنی داریم .
روحانی گفت: معتقدیم شکستن تحریم و از بین بردن توطئه آمریکا در تحریم ایران یک کار ضروری، ملی و انقلابی هست که وظیفه همه ما است. ما با همه کشورها در این زمینه رایزنی داریم، این رایزنی‌ها با برخی از کشورهای اروپایی و ژاپن بیشتر هست.
وی با اشاره به جلسه و دیدار خود با نخست وزیر ژاپن گفت: ما دیشب یک ساعت و نیم جلسه خصوصی داشتیم یک ساعت جلسه عمومی داشتیم و در شام کاری هم بیش از یک ساعت بحث کردیم بسیار مفصل داشتیم و چهار ساعت با هم مذاکره کردیم.
 رییس جمهوری اضافه کرد: در زمینه شکستن تحریم هم یک پیشنهاد جدیدی داشتند و هم ما یک پیشنهاد جدیدی داشتیم باهم بحث کردیم بنا شد رایزنیهای دو کشور در این زمینه ادامه بدهیم.

آخرین ویرایش در شنبه, 30 آذر 1398 ساعت 18:42
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com