تاثیر پاک‌سازی‌های سیاسی عربستان بر بازار نفت

سه شنبه, 16 آبان 1396 ساعت 14:07

به نظر می‌رسد با اقدام اخیر ولیعهد عربستان در پاکسازی مخالفانش در مسیر رسیدن به سلطنت، معامله‌گران نفت ناچارند ریسک سیاسی جدیدی را به حساب بیاورند.

 

به گزارش بورس اخبار از ایسنا، مجموع دستگیری‌های گسترده مقامات عالی‌رتبه که اوایل هفته جاری در عربستان سعودی انجام گرفت، موقعیت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بر مسند قدرت را تحکیم کرد. این اقدام بعید است پیامدهای فوری برای بازارهای نفت داشته باشد، اما نگرانی‌هایی را نسبت به فضای سرمایه‌گذاری در بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان برانگیخته است.

طبق گزارش العربیه، یازده شاهزاده، چهار وزیر و ده‌ها وزیر سابق روز دوشنبه به دستور کمیته جدید ضد فساد به ریاست ولیعهد عربستان دستگیر شدند.

کمیته جدید ضد فساد با دستور سلطنتی روز شنبه تشکیل شد و ریاست آن را محمد بن سلمان برعهده دارد.

مرکز ارتباطات بین‌المللی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد راه‌اندازی کمیته جدید ضد فساد، بخشی از برنامه اصلاحات است که مقابله با مشکل مستمری که طی دهه‌های اخیر مانع تلاش‌های توسعه در عربستان شده بود را هدف گرفته است.

در میان شاهزاده‌هایی که دستگیر شده‌اند، شاهزاده الولید بن طلال، سرمایه‌گذار میلیاردر، متعب بن عبدالله قرار دارند که از سمتش به عنوان رییس گارد ملی برکنار شده و همچنین شاهزاده ترکی بن عبدالله که زمانی حاکم ریاض بود، قرار داردن.

به گفته جیمز دورسی، استاد مدرسه مطالعات بین‌الملل راجاراتنام در دانشگاه نانیانگ تکنولوژیکال سنگاپور، اخراج‌ها و بازداشت‌ها نشان می‌دهد محمد بن سلمان به جای متحد شدن، مشت آهنین خود بر خاندان سلطنتی، ارتش و گارد ملی را محکم می‌کند تا با آنچه به نظر می‌رسد مقاومت گسترده در داخل خانواده سلطنتی و همچنین ارتش در برابر اصلاحات وی و جنگ یمن است، مقابله کند. با این‌همه اقدامات اخیر پرسش‌هایی را درباره روند اصلاحات در عربستان برمی‌انگیزد.

این دستگیری‌ها به دنبال رهگیری یک موشک بالستیک از سوی عربستان سعودی صورت می‌گیرد که توسط مبارزان در یمن به سوی یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی بزرگ این کشور شلیک شده بود. فرید محمدی اقتصاددان ارشد شرکت مشاوره انرژی "رپیدان گروپ" در این باره به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: تحولات اخیر عربستان، یمن و لبنان احتمالا آشوب‌هایی را در بازار نفت ایجاد می‌کند، اما بعید است به مختل شدن نفت خام منجر شود.

بهای معاملات نفت خام آمریکا برای تحویل در دسامبر در بازار نایمکس روز جاری با ۲۰ سنت افزایش، ۵۵.۸۴ دلار در هر بشکه بود، در حالی که نفت برنت برای تحویل در ژانویه در بازار ICE با ۲۳ سنت افزایش، ۶۲.۳۰ دلار در هر بشکه معامله شد.

بهای معاملات نفت خام بازار نایمکس و برنت ICE روز جمعه به بالاترین قیمت از تابستان ۲۰۱۵ به این طرف صعود کرده بودند و به روند افزایشی ادامه دادند که ماه گذشته آغاز شده بود.

عامل اصلی رشد قیمت‌ها در روز جمعه، کاهش شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا و مطرح شدن احتمال از سرگیری حملات گروه‌های مسلحانه به تاسیسات نفتی نیجریه پس از ترک توافق آتش بس بود.

به گفته اقتصاددان شرکت رپیدان،  با این‌همه سیاست نفتی عربستان در داخل کشور و در برابر اوپک تغییر نخواهد کرد.

محمد بن سلمان، یکی از عوامل کلیدی سیاست نفتی اوپک است. وی اخیرا حمایت از تمدید توافق کاهش تولید پس از پایان مدت اجرای آن در مارس ۲۰۱۸ را مورد تایید قرار داده است.

ولیعهد عربستان در بیانیه‌ای که اواخر اکتبر منتشر کرد اعلام کرد: این کشور آمادگی خود برای تمدید توافق کاهش تولید که با معادل کردن عرضه و تقاضا موفقیتش را ثابت کرده است، تایید می‌کند.

اوپک و ۱۰ کشور خارج از این سازمان به رهبری روسیه متعهد شده اند، به منظور مقابله با عرضه مازاد و کاهش سطح ذخایر جهانی نفت تولیدشان را مجموعا ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. توافق اولیه قرار بود به مدت شش ماه اجرا شود، اما در ماه مه به مدت ۹ ماه دیگر تا مارس سال ۲۰۱۸ تمدید شد.

شاهزاده محمد بن سلمان همچنین از اصلاح اقتصاد عربستان برای متنوع کردن آن و کاهش وابستگی به نفت حمایت می‌کند. وی معمار عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو است که زیربنای برنامه افق ۲۰۳۰ برای مدرنیزه کردن اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد.

ریاض استراتژی رشد خود را بر عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو بنا گذاشته که امیدوار است سرمایه‌گذاری خارجی را به همراه داشته باشد.

تحلیلگران نسبت به تحولات اخیر و تاثیر آنها بر تصویر عربستان به عنوان یک مقصد سرمایه‌گذاری جذاب ابراز نگرانی کردند. این پاکسازی به سختی می‌تواند عربستان را برای شرکت‌های خارجی جذاب کند. دیدگاه خارجی نسبت به این پاکسازی منفی است، اما سازمان سرمایه‌گذاری کل عربستان از این اقدام تمجید و اعلام کرده تشکیل کمیته ضد فساد به رهبری ولیعهد عربستان گام اساسی در ایجاد یک فضای مناسب برای همه سرمایه‌گذاران بوده است.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آبان 1396 ساعت 14:16
محتوای بیشتر در این بخش: « اسکورت خاص آقای پوتین
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com