دهمین عرضه نفت در بورس با شرایط جدید

شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 11:09

تا کنون در ۹ بار نفت خام سبک در بورس عرضه شده که در بیشتر موارد مشتری برای خرید آن اعلام آمادگی نکرده است. اکنون نیز برای دهمین بار، با توجه به گفته مسئولان در روزهای آینده نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

 

به گزارش بورس اخبار ، تاکنون در سال ۱۳۹۸ دو بار نفت خام سبک در بورس عرضه شده اما در نهایت خریدار نداشته است. علاوه بر آن، یک بار نفت خام سنگین در بورس عرضه شد که در این عرضه ۷۰ هزار بشکه از این محصول به فروش رفت.

قرار بر این بود که نفت خام ایران در کنار میعانات گازی به طور منظم در بورس انرژی عرضه شود اما این عرضه‌ها در سال جدید با وقفه همراه شد که در این مورد نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفته " قرار است از این پس عرضه بر اساس شیوه‌نامه جدید صورت گیرد و با توجه به این‌که عرضه‌هایی که تاکنون صورت گرفته بر اساس مجوزهای سال گذشته بود، این موضوع متوقف شد".

او تاکید کرده که "به محض این‌که اطلاعیه تنظیم شود، بر اساس شیوه‌نامه سال ۱۳۹۸ عرضه نفت در بورس از سر گرفته می‌شود".

عرضه‌های نفت خام سبک در سال گذشته

در سال گذشته هفت بار نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد که چهار بار مشتری برای خرید اعلام آمادگی نکرد. البته در باقی دفعات نیز بخشی از نفتی که در بورس عرضه شد به فروش رفت.

به این ترتیب ششم آبان پارسال مرحله نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی بود. در این مرحله، یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت ۷۹ دلار و ۱۵ سنت به ازای هر بشکه در بورس انرژی عرضه شد که پس از رقابت خریداران، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (در مجموع ۲۸۰ هزار بشکه) با قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه فروخته شد.

مرحله دوم عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران، بیستم آبان ماه ۱۳۹۷ با عرضه ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام باقی‌مانده از عرضه مرحله نخست، با قیمت ۷۱ دلار و ۵۹ سنت انجام شد و همه نفت عرضه شده با قیمت ۶۴ دلار و ۹۷ سنت به ازای هر بشکه فروخته شد.

خریداران این محموله با ارائه سفارش‌های خرید خود از طریق شرکت‌های کارگزاری عضو بورس انرژی در سامانه معاملاتی بورس ثبت سفارش کردند و با سه سفارش خرید ۲۴۵ هزار بشکه‌ای، ۲۴۵ هزار بشکه‌ای و ۲۱۰ هزار بشکه‌ای، موفق به خرید دومین محموله صادراتی نفت خام سبک ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران شدند. در مرحله دوم، مدت زمان تسویه پس از تاریخ بارگیری محموله، از ۵۰ روز به ۶۰ روز افزایش یافت.

مرحله سوم عرضه نفت خام در بورس انرژی در شرایطی برگزار شد که نسبت به دو مرحله پیش، میزان پیش پرداخت از ۱۰ درصد ارزش سفارش به شش درصد کاهش و مهلت تسویه پس از زمان بارگیری محموله، از ۶۰ روز به ۹۰ روز افزایش یافت و همچنین تسویه به صورت ۱۰۰ درصد ریالی امکانپذیر شد.

در عرضه‌ای که یکم بهمن ۱۳۹۷ انجام شد، یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت ۵۲ دلار و ۴۲ سنت برای هر بشکه عرضه شد و باوجود ارائه تسهیلات بیشتر، عرضه بدون معامله پایان یافت. مرحله چهارم نیز با عرضه یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت هر بشکه ۵۶.۲۴ دلار و با تسهیلات مشخص شده مشابه مرحله سوم، ۱۵ بهمن ماه امسال انجام شد که این عرضه نیز معامله‌ای به دنبال نداشت.

پنجمین مرحله عرضه نفت خام در بورس انرژی با عرضه یک میلیون بشکه، ۲۹ بهمن پارسال با تسهیلات یاد شده و با قیمت ۵۶ دلار و ۸۱ سنت به ازای هر بشکه بود و در پایان، یک محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای با قیمت ۵۲ دلار و ۲۵ سنت برای هر بشکه معامله شد.

مرحله ششم نیز ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ برگزار شد و مانند مراحل سوم و چهارم عرضه، بدون معامله پایان یافت. قیمت هر بشکه در مرحله ششم عرضه، ۵۹ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه در نظر گرفته شده بود.

و اما ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ نیز نفت خام در بورس برای هفتمین بار عرضه شد ولی در نهایت به فروش نرسید.

آخرین ویرایش در شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 18:10
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

سایت تحلیلی خبری

بورس اخبار

تماس با ما

  • mail to : irbourseakhbar@gmail.com